TÜRKMENISTANYŇ KANUNY

«Haryt-çig mal biržalary we birža söwdasy hakynda»


Türkmenistanyň Kanunyna goşmaçalar girizmek hakynda

Ykdysady ösüşleri nazarlap.

Hormatly Prezidentimiziň ýurdumyzyň ykdysady strategiýasynda ileri tutýan ugurlary, ilkinji nobatda, milli ykdysadyýetimizi diwersifikasiýalaşdyrmakdan we toplumlaýyn düýpli döwrebaplaşdyrmakdan, bazar gatnaşyklarynyň we döwlet dolandyryşynyň sazlaşykly utgaşdyrylmagyndan ybaratdyr.

“Aşgabat 2017”: Türkmen sportunyň at-abraýyny şöhrata beslän türgenlerimiz

JIU-JITSU BOÝUNÇA:
Birinji orna – Jelilmuhammet Hojamyradow bilen Myrat Gimmiýew, Jahan Durdyýewa bilen Mekan Nurjykow, Patma Hojiýewa bilen Myrat Gimmiýew, Fahraddin Abdullaýew (69 kg çenli), Begençmyrat Kakabaýew (69 kg çenli), Rüstem Penjiýew (85 kg çenli), Aýsoltan Garçowowa (70 kg-den ýokary).
Ikinji orna – Patma Hojiýewa bilen Jahan Durdyýewa (iki kümüş medal), Dawut Nuryýew (62 kg çenli), Annageldi Annasähedow (69 kg çenli), Rustam Rozmetow (77 kg çenli), Wýaçeslaw Işhanýan (85 kg çenli), Sabina Agajanowa (70 kg-den ýokary).
Üçünji orna – Ahmet we Ýusup Taňryberdiýewler, Mergen Joraýew (85 kg), Janibek Atajanow (94 kg), Ulýana Nazarowa (49 kg), Dinara Jumadurdyýewa (45 kg).

TÜRKMEN MILLI GÖREŞI BOÝUNÇA:
Birinji orna – Allanur Goçow (57 kg, iki altyn medal), Nowruz Eýeberdiýew (62 kg), Döwletgeldi Berdiýew (68 kg, iki altyn medal), Sylapberdi Nuryýew (82 kg), Seýdi Batyrow (100 kg çenli, iki altyn medal), Rejebaly Orazalyýew (100 kg-den ýokary, iki altyn medal), Laçyn Badaglyýewa (52 kg, iki altyn medal), Zuhra Madraimowa (58 kg, iki altyn medal), Gülnar Haýytbaýewa (63 kg, iki altyn medal), Nasiba Surkiýewa (70 kg, iki altyn medal), Ismaýyl Orazow (62 kg), Rejepgeldi Gylyçnyýazow (75 kg), Hanmuhammet Patdyýew (82 kg), Murgapgeldi Atdaýew (90 kg), Jahan Muhammedowa (70 kg-den ýokary).
Ikinji orna – Ýakupnazar Ýakubow (57 kg), Toýlymyrat Durdymyradow (68 kg), Orazmämmet Welmämmedow (75 kg), Begmyrat Baýdurdyýew (82 kg), Öwezgeldi Berdiýew (90 kg), Bäşim Aýazow (100 kg), Annamyrat Myradow (100 kg-den ýokary), Dinara Hallyýewa (63 kg), Jepbar Atamämmedow (100 kg-den ýokary), Kerim Rejebow (100 kg), Şatlyk Myradow (57 kg), Isgender Aşyrow (62 kg), Arslan Hojamberdiýew (68 kg), Bäşim Orazow (75 kg).
Üçünji orna – Maksuda Egemberdiýewa (70 kg-den ýokary, iki bürünç medal), Zarina Abdyrahmanowa (58 kg), Rano Uzakowa (70 kg, iki bürünç medal), Derýa Abdyýew, Arslan Ibraimgulyýew, Jahan Muhammedowa, Gulfiýa Jumaýewa.

AGYR ATLETIKA BOÝUNÇA:
Birinji orna – Rejepbaý Rejebow (77 kg).
Ikinji orna – Ýulduz Jumabaýewa (48 kg çenli), AýsoltanToýçyýewa (90 kg çenli), Hojamuhammet Toýçyýew (105 kg-den ýokary).
Üçünji orna – Meretguly Sähetmyradow (62 kg), Kristina Şermetowa (53 kg).

GUŞAKLY GÖREŞ BOÝUNÇA:
Birinji orna – Myrat Jumaýew (100 kg-den ýokary), Seýdi Batyrow (100 kg, dört altyn medal), Tagantäç Güýçmämmedow (55 kg), Arslan Aşyrgeldiýew (60 kg), Begenç Ýagmyrow (65 kg), Ýagşymyrat Annamyradow (70 kg), Sylapberdi Nuryýew (80 kg), Arslan Ibraimgulyýew (90 kg, iki altyn medal), Laçyn Badaglyýewa (50 kg, iki altyn medal), Zarina Abdyrahmanowa (55 kg, iki altyn medal), Zuhra Madraimowa (60 kg, üç altyn medal), Dinara Hallyýewa (65 kg, iki altyn medal), Nasiba Surkiýewa (70 kg, üç altyn medal), Medet Hallygurbanow (60 kg, iki altyn medal), Agamyrat Orazsähedow (65 kg), Maksuda Egemberdiýewa (70 kg-den ýokary), Gülnar Haýytbaýewa (65 kg, iki altyn medal), Tejen Tejenow (90 kg), Jepbar Atamämmedow (100 kg-den ýokary), Mekangeldi Berdiýew (70 kg), Gylyç Jumaýew (90 kg), Leýli Dürnazarowa (75 kg-den ýokary), Wepa Orazmyradow (100 kg-den ýokary), Tirkişgeldi Aýazow (60 kg), Hangeldi Allakow (70 kg), Garmämmet Şamämmedow (80 kg).
Ikinji orna – Hoşgeldi Hanaýew (100 kg), Mälik Annabaýew (55 kg), Agageldi Tagandurdyýew (60 kg), Tirkişgeldi Aýazow (65 kg), Roza Taşpulatowa (60 kg), Gülnar Haýytbaýewa (65 kg), Ahal Ballarow (100 kg-den ýokary), Sapa Jumaýew (55 kg), Rüstemgeldi Agageldiýew (65 kg), Hangeldi Allakow (70 kg), Jahan Muhammedowa (70 kg-den ýokary), Işanmyrat Ataýew (70 kg çenli), Süleýman Omarow (70 kg), Guwanç Ýagmyrow (80 kg), Hanmuhammet Patdyýew (90 kg), Rano Uzakowa (70 kg), Maksuda Egemberdiýewa (75 kg-den ýokary), Merjen Inatullaýewa (55 kg), Zarina Abdyrahmanowa (60 kg), Dinara Hallyýewa (65 kg), Rano Uzakowa (70 kg), Jahan Muhammedowa (75 kg).
Üçünji orna – Gylyç Jumaýew (90 kg), Rozymyrat Medow (70 kg), Myrathan Azadow (55 kg), Agajan Täçmuhammedow (60 kg), Orazmyrat Orazmyradow (70 kg), Gülfiýa Jumaýewa (55 kg), Roza Taşpulatowa (60 kg), Dinara Hallyýewa (65 kg), Kuwwat Nuryýew (90 kg-den ýokary), Ylýas Momunow (70 kg), Wadim Petrosýan (90 kg-den ýokary), Ýakup Meredow (90 kg), Kerim Gurbanow (100 kg çenli), Seýitmyrat Ataýew (60 kg), Maksuda Egemberdiýewa (75 kg-den ýokary), Laçyn Badaglyýewa (55 kg çenli), Hesel Bekiýewa (55 kg), Zarina Abdyrahmanowa (65 kg), Jahan Muhammedowa (75 kg), Annamyrat Myradow (100 kg-den ýokary), Jangeldi Medow (70 kg), Aly Allaberdiýew (80 kg), Saodat Işmuratowa (70 kg).

KURAŞ GÖREŞI BOÝUNÇA:
Birinji orna – Marat Orazow (66 kg), Zarina Saparowa (48 kg)
Ikinji orna – Erkin Omurzakow (60 kg), Anna Dmitriýewa (87 kg-den ýokary), Şirin Kubaýewa (87 kg), Nedir Allaberdiýew (66 kg), Maral Sultanowa (63 kg), Mariýa Lohowa (70 kg), Muhammet Temirow (81 kg), Saýýara Ereşowa (52 kg).
Üçünji orna – Şöhrat Hallyýew (60 kg), Leýla Aliýewa (87 kg-den ýokary), Gülşat Nasyrowa (63 kg), Nasiba Hallyýewa (70 kg), Orazgül Seýidowa (78 kg), Gözel Karimbaýewa (78 kg), Begenç Begalyýew (100 kg-den ýokary), Guwanç Begalyýew (100 kg), Aýnur Amanowa (52 kg), Mähriban Gurbanowa (57 kg).

TAÝBOKS BOÝUNÇA:
Birinji orna – Mustafa Saparmyradow (67 kg), Jennet Aýnazarowa (57 kg).
Ikinji orna – Ýaňyl Kawusowa (54 kg).
Üçünji orna – Rüstem Baýramdurdyýew (57 kg), Adylbek Nurmetow (60 kg), Nurgeldi Ataýew (63,5 kg), Ýusup Bäşimow (75 kg), Döwletmyrat Güýjow (81 kg), Selbi Jumaýewa (51 kg), Gülşat Gylyjowa (57 kg), Enejan Welmyradowa (60 kg).

BILÝARD BOÝUNÇA:
Birinji orna – Ybabekir Bekdurdyýew, Annamämmet Annamämmedow.
Ikinji orna – Kamaladdin Babaýew.
Üçünji orna – Begenç Aýdogdyýew, Annamämmet Annamämmedow, Batyr Geldiýew, Ybabekir Bekdurdyýew.

ÝEŇIL ATLETIKA BOÝUNÇA:

Üçünji orna – 4x400 metr aralyga zenanlaryň arasynda estafeta ylgawy boýunça.

KONKUR BOÝUNÇA:
Birinji orna – Nikolaý Beglarýan.

SAMBO BOÝUNÇA:
Birinji orna – Ahmet Taňryberdiýew (57 kg), Çarymyrat Annagurbanow (100 kg), Zafar Madaminow (100 kg-den ýokary), Kerimberdi Döwletow (62 kg), Jawlanbek Madaminow (82 kg), Gülbadam Babamyradowa (52 kg), Ýeňiş Merdanow (52 kg), Rusana Nurjanowa (56 kg).
Ikinji orna – Bekmyrat Meredow (68 kg), Ruslan Esgerow (90 kg), Zyba Orunowa (64 kg), Begli Meretgeldiýew (62 kg), Nowruz Ataýew (52 kg), Serdar Hojamuhammedow (90 kg).
Üçünji orna – Muhammet Kössekow (68 kg), Läle Nuryýewa (72 kg), Dilafruz Ýusupowa (72 kg), Kasym Populow (74 kg), Elgun Soltanow (82 kg), Hurma Abdyýewa (52 kg), Nurberdihan Orazmämmedow (82 kg), Abdylla Babaýew (68 kg), Mähri Akmyradowa (56 kg).

KIKBOKSING BOÝUNÇA:

Birinji orna – Muhammet Altybaýew (63,5 kg), Merdan Mämmedow (69 kg), Goçmyrat Jumanyýazow (71 kg), H.Geldimämmedow (74 kg).
Ikinji orna – Maýsa Gupbykowa (55 kg), Sanjarbek Sapaýew (69 kg), Pygy Sylabow (57 kg), Gülzada Joragulyýewa (60 kg), Mekan Amanow (67 kg).
Üçünji orna – Farida Gutlymyradowa (56 kg), Said Fakirow (74 kg), Şöhrat Ýagmyrow (79 kg), Şatlyk Allakow (79 kg), Saýýara Bahramowa (52 kg).

ERKIN GÖREŞ BOÝUNÇA:

Ikinji orna – Saparmyrat Myradow (61 kg), Batyr Orazgylyjow (70 kg).
Üçünji orna – Batyr Borjakow (65 kg), Döwletmyrat Orazgylyjow (74 kg), Mekan Orazow (61 kg).

BASKETBOL 3x3 BOÝUNÇA:
Türkmenistanyň zenanlar milli ýygyndy topary bürünç medala mynasyp boldy.

TANS BOÝUNÇA:
Üçünji orna – Aleksandr Sisekin we Waleriýa Nepomnýaşaýa.

GREK-RIM GÖREŞI BOÝUNÇA:
Ikinji orna – Ali Seýhow (71 kg).
Üçünji orna – S. Öwelekow (85 kg) mynasyp boldy.

KÜŞT BOÝUNÇA:
Türkmenistanyň erkekler ýygyndy topary bürünç medallaryň ikisini gazandy. Türkmenistanyň zenanlar ýygyndy topary bürünç medaly eýeledi.

Bildirişler


Reklamalar


“Hoş zaman” kompaniýasy “Aşgabat 2017” oýunlarynyň resmi hyzmatdaşy